Bryan „Dexter” Holland

68Data urodzenia: 29 grudnia 1965

Miejsce urodzenia: Garden Grove, Kalifornia

Rola w zespole: wokalista, gitarzysta

W zespole od: 1984 do teraz

Choć wszyscy znają go pod imieniem Dexter, tak naprawdę jest to Bryan Keith Holland. Wokalista i gitarzysta, a także główny założyciel zespołu, bez którego The Offspring zdecydowanie nie mógłby istnieć. Charyzma, specyficzny wokal – tego człowieka po prostu nie da się zastąpić.

Rodzina skazana na sukces

Można powiedzieć, że Dexter od początku przebywał w towarzystwie ludzi ambitnych. Jego brat Tom jest obecnie reżyserem, z kolei Josh wybrał drogę aktorską. Lider The Offspring posiada trójkę rodzeństwa, sam jest trzecim dzieckiem z kolei. Na świat przyszedł w mieście Garden Grove w północnej Kalifornii, w hrabstwie Orange.

Naukowiec z gitarą

53Jeśli myślisz, że Dexter urodził się z gitarą w ręku, jesteś w błędzie. Jego mocną stroną nie była muzyka, lecz… matematyka! Kiedy uczęszczał do szkoły Pacifica High School, zawsze zdobywał najlepsze stopnie. Co więcej, pełnił rolę prezesa koła matematycznego. Dopiero kiedy trafił na Uniwersytet Południowej Kalifornii (USC), odkrył swoją życiową pasję – mikrobiologię. Nic dziwnego, że zamierzał ukończyć doktorat w tej dziedzinie. Na szczęście dla milionów fanów jego plany pokrzyżował ogromny sukces płyty Smash, który sprawił że Offspring siłą rzeczy musiał wyruszyć w trasę, promować album i korzystać z dobrej passy. Jednak w myśl zasady „Co się odwlecze, to nie uciecze” Dexter po pewnym czasie powrócił do nastoletnich marzeń, dzięki czemu dziś posiada licencjat z biologii i stopień magistra w zakresie biologii molekularnej. Niezbyt pasuje to do kariery rockman’a, prawda?

Nie samą muzyką żyje człowiek…

103

Jeden z samolotów Dextera – Anarchy Airlines

Jakby tego było mało, Dexter ma jeszcze inne, niecodzienne pasje. Pierwsza to miłość do ostrego sosu, która nakłoniła go do otworzenia własnej fabryki. Dziś Gringo Bandito (nazwa sosu) prosperuje bardzo dobrze, a zasługą jest zapewne fakt, iż założyciel pracował nad recepturą bardzo długą, testując kolejne wytwory głównie na swoich znajomych i… pozostałych członkach zespołu. Oprócz pikantnych smaków Dexter lubi także pikantne, mocne wrażenia. Nie bez powodu posiada przecież licencję pilota i własny

Etykieta sosu Gringo Bandito z wizerunkiem Dextera

Etykieta sosu Gringo Bandito z wizerunkiem Dextera

samolot, który nazwał Anarchy Airlines. Pasja do latania jest na tyle silna, że w 2004 zaowocowała samotną podróżą dookoła świata w 10 dni samolotem Cessna Citation. Z rzeczy mniej widowiskowych, ale nadal ważnych, Dexter założył własną wytwórnię Nitro Records, posiada prywatne studio nagraniowe, interesuje się surfingiem oraz grami wideo. Kolejną niestandardową pasją jest kolekcjonowanie znaczków pocztowych z Wyspy Man (The Isle of Man, jedna z Wysp Brytyjskich).

Gotowość do niesienia pomocy mimo światowej sławy

69

Dexter Holland po ukończeniu Los Angeles Marathon

Choć na ulicach całego świata nie może uniknąć rozpoznania przez wiernych fanów, nie mówiąc już o rodzinnej Kalifornii, lider The Offspring zachował naturalną skromność i gotowość do działań dobroczynnych. Najbardziej rozpoznawalnym gestem wokalisty jest uczestnictwo w Los Angeles Marathon w 2006 roku. Celem imprezy było zebranie pieniędzy na rzecz kliniki The Innocence Project zajmującej się prowadzeniem badań DNA w sprawach dotyczących ustalania ojcostwa lub osób skazanych za gwałt. Niejednokrotnie udzielał się również charytatywnie poprzez składanie podpisów na gadżetach muzycznych.