Americana (1998)

Americana to piąty album zespołu The Offspring. Największy komercyjny sukces grupy, zawierający najbardziej przebojowe utwory, które do dziś emitowane są w muzycznych stacjach telewizyjnych i radiowych na całym świecie. Płyta ujrzała światło dzienne w dniu 17 listopada 1998 r. jako druga z kolei pod szyldem wytwórni Columbia Records. Materiał został zarejestrowany w studiu Eldorado Recording Studios w Los Angeles.

Na całym świecie sprzedało się ponad 10 mln  egzemplarzy Americany. To właśnie za ten album zespół zyskał wiele nagród (między innymi od MTV), za sprawą takich utworów jak Pretty Fly (for a White Guy), Why Don’t You Get a Job (który spotkał się z falą oburzenia, ponieważ bardzo przypomina kawałek Ob-La-Di, Ob-La-Da zespołu The Beatles) czy The Kids Aren’t Alright.

Na płycie możemy znaleźć dwa nietypowe utwory. Pierwszy, Feelings, to cover piosenki Morrisa Alberta z 1975 r. przedstawiony jednak w kompletnie innym świetle. Drugi stanowi tzw. hidden track na końcu ścieżki piosenki Pay the Man i jest to alternatywna wersja Pretty Fly (Reprise) wykonana przez zespół mariachi.

Nieśmiertelną Americanę promowały cztery single: Pretty Fly (for a White Guy) (1998 r.), Why Don’t You Get a Job? (1999 r.), The Kids Aren’t Alright (1999 r.) oraz She’s Got Issues (1999 r.).

offspring americana album

Americana

Czas trwania: 43 min 35 s

17 listopada 1998 r.
4
13 (+ hidden track Pretty Fly (Reprise)